Rozwój klubów sportowych i infrastruktury sportowej w obszarze miasta, na przykładzie piłki nożnej w Krakowie w ujęciu przestrzennym
DOI:
https://doi.org/10.24917/20845456.19.6Abstrakt
Piłka nożna postrzegana jest jako ważny elementem życia społecznego i kulturowego Krakowa. Wynika to z długoletnich tradycji związanych z tą dyscypliną sportu, które są zakorzenione w dziejach miasta. Początkowo piłka nożna w Krakowie miała wymiar amatorski. Pierwsze wzmianki o bardziej zorganizowanej formie uprawiania tej formy sportu wywodzą się jeszcze z czasów pod zaborami. Po odzyskaniu niepodległości, futbol zaczął ewoluować, co wiązało się z profesjonalizacją działalności sportowej klubów. Działacze klubowi z Krakowa byli ważnymi postaciami w kierunkowaniu rozwoju piłki nożnej oraz infrastruktury sportowej, nie tylko w mieście, ale w całym kraju. W okresie dwudziestolecia międzywojennego, występowało zjawisko rozwoju demograficznego, kulturowego i gospodarczego miasta, co przełożyło się na dynamiczny rozwój sportu w tamtym czasie. W drugiej połowie XX w. nowy ustrój polityczny w Polsce, spowodował reorganizację zarządzania sportem w kraju. Ówczesne zmiany, przełożyły się na obraz funkcjonowania sportu, między innymi działalność klubowa została mocno uzależniona od zakładów przemysłowych. Po okresie transformacji związanej z przemianami ustrojowymi po 1989 roku funkcjonalność wielu klubów (zwłaszcza wielosekcyjnych), stała się znacznie trudniejsza przez odcięcie środków finansowych płynących z państwowych zakładów. Dzisiejsza sytuacja uległa zmianie, między innymi poprzez poprawę sytuacji ekonomicznej w mieście, a także partycypację Polski we wspólnocie Unii Europejskiej. Możliwość pozyskiwania środków z Unii, na rzecz rozwoju regionalnego pozwala na znacznie więcej opcji w zakresie inwestycji związanych ze sportem. Ważnym elementem rozwoju futbolu zawodowego, stał się sponsoring klubowy. Za dobry przykład udanego sponsoringu przytoczyć można dwa najbardziej utytułowane krakowskie kluby – Wisłę Kraków i Cracovię. Oba zespoły zyskały przede wszystkim stabilizację finansową oraz progres w osiąganych wynikach sportowych.
Bibliografia
Broniewski, S. (1959). Kopiec wspomnień. Kraków: Wydawnictwo Literackie. 85 lat Małopolski związek piłki nożnej w Krakowie. (2005). Katowice: Wydawnictwo GiA.
Chemicz, S. (1982). Piłka nożna w okupowanym Krakowie. Kraków: Wydawnictwo Literackie.
Hajduk, F. (2013). Funkcje Sportu, wybrane problemy. Rocznik Lubuski, 39/ 2, 252–260.
Kukulski, J. (1988). Pierwsze mecze pierwsze bramki. Kraków: Wydawnictwo Literackie.
Kowalski, Ł. (2010). Sport w przestrzeni miejskiej. Kraków: Uniwersytet Jagielloński.
Mańkowski, J.D. (2022). Społeczne czynniki upadku i trwania klubów sportowych w okresie transformacji ustrojowej w Polsce. Gdańsk: Uniwersytet Gdański.
Mydel, R. (1994). Rozwój urbanistyczny Krakowa po drugiej wojnie światowej. Kraków: Secesja.
Przynoga, A. (2012). Propaganda w Sporcie w PRL na przykładzie Wyścigi Pokoju 1948–1989. Poznań: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
Smarzyński, H. (1958). Henryk Jordan. Kraków: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Trzepacz, P. (2020). Stadion piłkarski w przestrzeni miasta: przemiany lokalizacji dużych obiektów infrastruktury piłkarskiej. Kraków: Uniwersytet Jagielloński.
Waśkowski, Z. (2007). Uwarunkowania i sposoby wdrażania orientacji marketingowej w klubach sportowych. Poznań
Wilczyński, P., Synowska, K. (2014). Jakość rozgrywek lig zawodowych piłki nożnej w Polsce a ich finansowanie. Kraków: Oficyna wydawnicza AFM.
Woźniak, W. (2013). Zawodowe amatorstwo? Futbol w okresie PRL w relacjach polskich piłkarzy. W: M. Kazimierczak, J. Kosiewicz (red.), Sport i turystyka. Uwarunkowania historyczne i wyzwania współczesności. Poznań: Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.
Włodarczyk, B. (2016). Łódź jako arena wielkich wydarzeń sportowych – wybrane przykłady. Łódź: Uniwersytet Łódzki.
Netografia:
Historiawisly.pl. www historiawisly.pl, data 01.06.2022
Wikipasy.pl. www.wikipasy.pl , data 01.06.2022
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Geographica
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Złożenie artykułu do druku oznacza wyrażenie zgody na bezpłatne (tj. bez honorariów autorskich) przeniesienie autorskich praw majątkowych na Wydawcę i zezwolenie na wydanie pracy w postaci drukowanej w dowolnej liczbie egzemplarzy oraz zamieszczenie jej w postaci otwartego dostępu na stronie internetowej czasopisma, w bibliotekach cyfrowych oraz innych cyfrowych platformach wydawniczych, z którymi Wydawca zawarł lub zawrze stosowne porozumienie o udostępnianiu. W przypadku artykułów wieloautorskich przyjmuje się, że autor zgłaszający pracę („correspondingauthor”) ma pełnomocnictwo do reprezentowania pozostałych współautorów w tym zakresie. Autorzy są proszeni o podpisanie stosownego oświadczenia w tej sprawie.