Rozwój funkcji turystycznej nad jeziorami w północnych Włoszech na przykładzie jeziora Garda
DOI:
https://doi.org/10.24917/20845456.17.8Abstrakt
Jeziora stanowią ważną atrakcję turystyczną wielu regionów turystycznych w Polsce jak i na świecie. Odgrywają kluczową rolę w sporcie oraz szeroko pojętej rekreacji, gdyż oferują korzystne warunki do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych oraz możliwości odpoczynku i jednocześnie oderwania od miejskiego zgiełku. Cieszą się zainteresowaniem już od czasów starożytnych, kiedy to bogate rzymskie rodziny upodobały sobie jeziora jako cel swojego letniego wypoczynku. Celem niniejszego artykułu jest określenie poziomu rozwoju turystyki nad jeziorem Garda, położonym w regionie północnych Włoch oraz zróżnicowania ruchu turystycznego i zagospodarowania turystycznego omawianego akwenu. Ponadto w opracowaniu zdefiniowano czym jest turystyka jeziorna oraz scharakteryzowano jej poszczególne typy. Jednocześnie wykorzystano dane gromadzone przez regionalne urzędy statystyczne Regional Statistical Yearbook Lombardia oraz Sistema Statistico Regione del Veneto, z których pozyskano dane dotyczące infrastruktury turystycznej oraz ruchu turystycznego.
Bibliografia
Butowski, L. (2010). Turystyka jako czynnik rozwoju w świetle wybranych teorii rozwoju regionalnego. Turyzm, 20(1), 5-11.
Duda-Gromada, K. (2009). Turystyka jeziorna - nowa forma turystyki. Prace i Studia Geograficzne, 42, 89-101.
Duda-Gromada, K., Potocka, I. (2010). Perspektywy badawcze w turystyce związanej z jeziorami. Uwarunkowania i plany rozwoju turystyki, tom. V, 123-134
Hendel, M. (2016). Przydatność wskaźników funkcji turystycznej w ocenie rozwoju turystycznego obszaru na przykładzie gminy Ustroń. Zeszyty Naukowe. Organizacja i Zarządzanie/Politechnika Śląska, 87, 157-170.
Kaczmarek, J., Stasiak, A., Włodarczyk, B. (2005). Produkt turystyczny. Pomysł, organizacja, zarządzanie. Warszawa: PWE.
Kowalczyk, A., Derek, M. (2010). Zagospodarowanie turystyczne. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Makowski, J. (2018). Geografia fizyczna świata. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Mika, M. (2012). Włochy. W: W. Kurek (red.), Regiony turystyczne świata, cz. 1, s. 27-50. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Rogalewski, O. (1979). Zagospodarowanie turystyczne. Warszawa: WSiP.
Stebel, M. (2019). Włochy Północne. Warszawa: Wydawnictwo ExpressMap.
Statystyki, raporty
http://statistica.regione.veneto.it/ENG/Pubblicazioni/RapportoStatistico2011/Capitolo6.html
http://statistica.regione.veneto.it/index.jsp
https://www.asr-lombardia.it/asrlomb/en
Netografia
https://navtur.pl/place/show/1216,jezioro-loch-ness
https://www.lake-garda-revealed.com
https://pl.wikipedia.org/wiki/Port_lotniczy_Werona-Villafranca
https://www.skyscanner.pl/lotniska/mila/mediolan-lotniska.html
https://www.podrozepoeuropie.pl/lotnisko-mediolan-bergamo-bgy
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Złożenie artykułu do druku oznacza wyrażenie zgody na bezpłatne (tj. bez honorariów autorskich) przeniesienie autorskich praw majątkowych na Wydawcę i zezwolenie na wydanie pracy w postaci drukowanej w dowolnej liczbie egzemplarzy oraz zamieszczenie jej w postaci otwartego dostępu na stronie internetowej czasopisma, w bibliotekach cyfrowych oraz innych cyfrowych platformach wydawniczych, z którymi Wydawca zawarł lub zawrze stosowne porozumienie o udostępnianiu. W przypadku artykułów wieloautorskich przyjmuje się, że autor zgłaszający pracę („correspondingauthor”) ma pełnomocnictwo do reprezentowania pozostałych współautorów w tym zakresie. Autorzy są proszeni o podpisanie stosownego oświadczenia w tej sprawie.